JEEP PCI-Bus Konwerter


Po swapie silnika na inny i wycięciu oryginalnego ECU wraz z BCM z instalacji samochodu, oryginalny licznik w Jeep-ie przestaje pracować. W tym momencie przychodzi z pomocą właśnie ten konwerter, który służy do odczytu sygnałów analogowych z czujników w aucie i zamianę ich na sygnał cyfrowy, dostarczany do licznika po linii PCI-Bus.

Konwerter umożliwia odczyt z następujących czujników:

  • czujnik poziomu paliwa w baku (przykładowo oryginalny)
  • czujnik prędkości pojazdu (Hall lub VR)
  • czujnik obrotów silnika (Hall lub VR)
  • czujnik temperatury płynu chłodzącego (sygnał po GND)
  • czujnik ciśnienia oleju (sygnał +5V)
  • aktualne napięcie akumulatora
Wszelkie parametry urządzenia możesz ustawić z poziomu menu dostępnego w Monitorze Portu Szeregowego w Arduino. 

W celu połączenia elektroniki z PC, podłącz urządzenie do wolnego portu w komputerze PC, pobierz program Arduino (LINK), zobacz na którym porcie COM zainstalowała się elektronika w Menager Urządzeń w Windows. 

W Arduino wybierz typ płytki podłączonej Narzędzia --> Płytka --> Arduino Nano. Następnie wybierz Port (COM-Port na którym zainstalowała się płytka). Menu konfiguracyjne oraz aktualne wartości odczytane z czujników znajdziesz w Narzędzia --> Monitor Portu Szeregowego. Wybierz prędkość połączenia 250000 (baud).


Menu do konfiguracji urządzenia dostępne jest po wpisaniu literki C w górnej linii i kliknięciu "wyślij". 

W menu możesz ustawić wartości minimalne, maksymalne dla czujników, wartość liczby zębów na ABS czy kole zamachowym silnika itp. 

Aby zmienić przykładowo wartość liczby zębów na kole zamachowym silnika, w górnej linii wpisujesz literę K i klikasz "wyślij". Teraz w tej samej linii wpisujesz  nową wartość (ilość zębów) i klikasz "wyślij". Nowa wartość zostaje zapisana do pamięci konwertera.